Prázdninový výlet

V pátek, 31/7/2020, jsme se zajeli podívat do okolí Kladna. Nejprve jsme navštívili PAMÁTNÍK LIDICE. V galerii jsme si prohlédli výstavu výtvarných děl dětí prakticky z celého světa. Tato výstava je soutěžní, každý rok má svůj název a zadání. Letos se jednalo o ztvárnění krajiny. Také jsme zde shlédli krátký dokumentární film o 2. sv. válce, ale především o Lidicích. Všichni jsme věděli, co se v Lidicích stalo, ale stejně jsme byli po shlédnutí filmu všichni smutní. A to nás to „nejhorší“ ještě čekalo. Ještě jsme se ale byli podívat v jednom z domů, které byly po válce postaveny a které dostaly ženy z Lidic, které válku přežily.  Potom už jsme se šli podívat do muzea a také do míst, kde dříve Lidice opravdu byly. Opět jsme shlédli dokumentární film a také si prohlédli zbytek expozice. Bylo to opravdu poučné, ale také velmi smutné a až strašidelné. Fotografie popravených, zbytků domů, různých předmětů. Nejhorší ale bylo místo, kde jsme si mohli prohlédnout dopisy dětí a kde nám dětské hlasy také dopisy četly. Tady ukápla slza opravdu každému z nás. Po návštěvě muzea jsme si ještě prohlédli místo vypálených Lidic. Tady na nás nejvíce zapůsobil pomník LIDICKÝCH DĚTÍ.

Po návštěvě Lidic jsme přejeli služebním autem do nedalekých Vinařic, kde jsme si prohlédli areál bývalého dolu Mayrau, který je v současnosti skanzenem. S panem průvodcem, bývalým horníkem, jsme si prošli prohlídkový okruh, prohlédli si šatny, výtahy, ukázku báňského záchranářství, modely těžebních věží a mnoho dalšího. Největší dojem na nás však udělal ještě stále fungující parní stroj, který v dole fungoval po celou dobu, co byl důl v provozu a funguje doteď.

Cestou zpět do Měcholup jsme si ještě zvenku prohlédli zámek v Lánech a také procvičili něco málo z dopravní výchovy.

Výlet byl velmi poučný, smutný, ale všem se líbil a všichni byli rádi, že nás vychovatelé na tenhle výlet vzali.

Účastníci zájezdu

IMG_20200731_130014IMG-20200731-WA0007 IMG-20200731-WA0009 IMG-20200731-WA0011

IMG_20200731_150049

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at https://wp.ddsmecholupy.cz/prazdninovy-vylet/trackback/ or subscribe to the RSS Comments Feed for this post.